Ez az utolsó hét a nyári szünetből, pontosabban már csak négy napunk van, mielőtt
belépnénk a monoton matekórák tömkelegébe. De van egy megoldás, amivel
feldobhatjátok a tanórákat, csak egyetlen pillantással. Eddig, ha ránéztetek a
füzetetekre, gyakran csak az átlátszó borítókat láttátok, de mi van akkor,
hogyha képregény jelenetek jelennének meg rajtuk? Ha kedvenc számítógépes játékaitokból, animéitekből,
blogjaitokból ragadnátok ki egy-egy pillanatot, és amikor előbb kész vagytok
egy dolgozattal, ahelyett, hogy szétunnátok magatokat, elkezditek azt
olvasgatni?
Az ismerőseimmel két éve készítjük az
ehhez hasonló füzeteket, spirálra, sima A/4-re, kis füzetekre. Nekem az unalmas
történelem órákat nagyon könnyen fel tudta dobni, ha lepillantottam Macskanő
egyik kalandjára, ( vigyázat DC fanatikus közeleg ) és habár azt pont nem én csináltam,
nagyon szerettem.
Remélem sikerült felvillanyoznom
mindenkit, így hát nem is húzom tovább a szót, kezdjük! Legegyszerűbb kis füzetekre, és a sima A/4-sekre
csinálni a borítót, és talán ezeken is lesz a legtartósabb, úgyhogy ezt
szeretném bemutatni legelőször.
Amire szükséged lesz:
- A/4-es és A/3-as fehér rajzlap
- Ragasztó (csak stift!)
- átlátszó füzetborító
1.lépés: Kép keresés!
Képet legkönnyebben a deviantart.com-on
lehet keresni, ide kifejezetten tehetséges emberek töltik fel a műveiket, de a
tumblr sem egy rossz megoldás. Én most az előbbit fogom használni. Tehát
belépek az oldalra, és a kereső mezőbe beírom, milyen témában szeretnék
keresni. Erre jó, ha több időt fordítotok, nem érdemes elsietni a dolgot, mert
az a lehetőség is fenn áll, hogy a hátuljára más kép kerüljön a füzetünknek.
2. lépés: Áthelyezés
Ha ki választottuk a képeket nincs más dolgunk, mint berakni azokat Wordbe.
Ennek a legegyszerűbb megoldása, hogy miután letöltöttük őket, a fenti
lehetőségek közül kiválasztjuk a beszúrást, majd a képet, abból pedig a fájlbólt.
Miután ez meg volt, már csak a fájlokból ki kell keresni az illusztrációt, majd a gép automatikusan berakja a szövegszerkesztőbe (érdemes azzal a képpel kezdeni, amit a hátuljára akarunk). Igen ám, de itt még nincs vége a problémánknak, ugyanis a kép szélein kis körök helyett, fekete négyzetek jelennek meg, amivel nem tudjuk se méretezni, se forgatni a képet. Szerencsére erre is van egy nagyon egyszerű megoldás. Amint beraktuk a fotót, jobb kattintás rá, majd ki választjuk a „Látszik a kép eszköztár” menüpontot. Ezután meg fog jelenni egy kis menü, ahol rá kell kattintanunk a négyzetben élő, csíkos kutyára, majd ráklikkelni a négyzetesre, és már meg is vannak a köreink.
3. lépés: Elhelyezés
Miután beraktuk a második képet, már csak igazgatnunk kell, hogy úgy álljon, ahogy neki kell. Annak a képnek, amit a füzet hátuljára szánunk ( már fönt is említettem ), elől kell lennie. Fontos, hogy a fotók vízszintesen álljanak, ha A/5-ös füzetet akarunk, és egy lapra ráférjenek. Forgatni őket a zöld köröcskével lehet, méretezni pedig a szélein lévő fehérekkel. Tehát valahogy így kell kinéznie, amikor készen vagyunk a lépéssel:
Miután beraktuk a második képet, már csak igazgatnunk kell, hogy úgy álljon, ahogy neki kell. Annak a képnek, amit a füzet hátuljára szánunk ( már fönt is említettem ), elől kell lennie. Fontos, hogy a fotók vízszintesen álljanak, ha A/5-ös füzetet akarunk, és egy lapra ráférjenek. Forgatni őket a zöld köröcskével lehet, méretezni pedig a szélein lévő fehérekkel. Tehát valahogy így kell kinéznie, amikor készen vagyunk a lépéssel:
Aki sima A/4-es füzetre akarja, annak egy képének
egy lapra kell ráférnie, állítva ( a sorrend édes mindegy).
4.lépés: Nyomtatás, és fehelyezés
Ha megvagyunk a képek elhelyezésével, már csak ki kell őket nyomtatni. Ha otthon nem áll rendelkezésünkre nyomtató, akkor érdemes elküldeni magunknak emailon az eddigi művünket, majd elsétálni egy könyvtárba, és ott kinyomtatni. Ha épségben hazaértünk a képpel, már csak a felhelyezéssel kell macerálnunk, de jó hír, hogy ez talán annyira nem is nehéz. Tehát, most jött el az a pillanat amikor elő kell kapnod a ragasztó stifted, és beragasztózni vele a rajzlapot, majd erre minél pontosabban felhelyezni a fotót. Jól nyomkodjuk le, hogy minél kevesebb esélye legyen váratlanul felpöndörödni (ide azért nem használunk technokolt mert átáztatja a papírt). Ezután a lapot félbe kell hajtanunk, minél pontosabban. Ha esetleg feljönne a kép, elég újra leragasztózni. Miután ez meg van, már csak bele kell helyezni a papírt az átlátszó füzet borítóba, majd ezt rárakni a füzetre.
A/4-es füzetekkel is hasonló a teendő, csak itt A/3-as papírt kell felezni, és mivel nyomtató akkora lapra nem igazán nyomtat, a két lapot kell, a fektetet papírra úgy elhelyezni, hogy ne takarják egymást.
5.lépés: Gyönyörködés
Büszke lehetsz magadra kész a borítód. Mivel nincsen bevonalazva, hogy a nevednek, az osztályodnak és a tantárgynak helye legyen, vagy belülre írd ezeket, vagy vegyél rá ugyanolyan matricát, mint amilyen a könyveiden van.
Spirál füzet:
Amire szükséged lesz:
- Kettő A/4-es fehér rajzlap
- ragasztó (technokol és stift)
1.lépés: Olvasd végig a 4. lépésig a fent leírtakat ( a második és a harmadik lépésnél csak az A/4-es füzetekre vonatkozó részt)
Szerencsédre, itt csak a felhelyezés más milyen, mint az előző füzeteknél, de füzetborító hiányában, erre a füzetedre sokkal jobban kell vigyáznod.
2.lépés: Felhelyezés
Miután képeid ki lettek nyomtatva, nincs más feladatod, mint stifttel felragasztani a fotókat a két A/4-es lapra. Ezután jött el a technokol használatának várva várt pillanata, amikor is biztos, hogy nem úszod meg a ragasztós ujjakat. Szóval, a folyékony ragasztóval összekened a füzet elejét, majd egy határozott mozdulattal rárakod az elejére szánt képet. Ezt szépen lenyomod, majd megfordítod a füzetet, és ezt még egyszer eljátszod annak a hátuljával is.
3.lépés: Gyönyörködj!
Bravo, sikerült megcsinálnod a füzeted! Ahogy csak tudod, óvd a víztől, üdítőktől, és más szörnyű folyékony dolgoktól, mert nagyon csúnya tintafoltos lesz a füzeted, rosszabb esetben még ragadni is fog.
De, hogy illusztráljam, körülbelül, hogy fog kinézni, a spirál füzetetek, elő vettem a tavalyi irodalom füzetem.
Ha bármi kérdésetek van, alul nyugodtan feltehetitek. További szép napot, és jó füzet készítést!
Szia!
VálaszTörlésÉn mindig magamnak rajzolom meg. :3
Tényleg? Akkor biztos ügyes lehetsz. Sajnos engem a sors nem épp a legkiemelkedőbb rajztehetséggel áldott meg, aztán türelmem végképp nem lenne hozzá, de azért még próbálkozom! ^^
Törlés